sobota, 23.11.2024
sprawdź, czyje dziś imieniny
Ostatni raz w tym roku informuję Państwa o nowościach w naszej e-czytelni. Tym razem oddaję Państwu następną baśń Anny Stryjewskiej z cyklu „Księżycowy Ogród” p.t. „Królowa Zwierząt” oraz kolejny (6.) odcinek powieści Piotra Pomsty p.t. „Oblężenie”.
Ponieważ piszę te słowa w Sylwestrowy wieczór, życzę Państwu wspaniałego Sylwestrowego Szaleństwa a w Nowym Roku sympatycznych dni i nocy w zdrowiu oraz rzeczywistości piękniejszej od marzeń.
W przededniu świąt w polskiej tradycji najważniejszych chciałbym życzyć wszystkim naszym Czytelnikom, Autorom i Przyjaciołom by Święta te były czasem radości, wypoczynku ale i refleksji.
Myślę, że na czasie będzie opublikowanie opowiadania Anny Stryjewskiej pt „Łódzka Opowieść Wigilijna”.
Na ponury weekend oddaję Państwu do przeczytania następną baśń Anny Stryjewskiej pt. „Onib, Władca Chmur” z cyklu „Księżycowy Ogród”. Mam nadzieję, że się Państwu spodoba na tyle, że niektórzy, szczególnie mający w swych rodzinach dzieci, chętnie ją przeczytają swoim pociechom.
Dziś prezentuję jeszcze następny odcinek powieści Piotra Pomsty „Oblężenie”, której fragmenty recenzji napisanej przez Jarosława Klejnockiego zamieściliśmy dziś na forum e-czytelni.
Życzę udanego, przedświątecznego, weekendu oraz miłej lektury naszych publikacji.
Z dniem dzisiejszym uruchamiamy „Biuletyn e-czytelni”.
Będzimy w nim informowali Państwa o nowych publikacjach w e-czytelni, a także o innych ważnych wydarzeniach w naszym serwisie. Od czasu do czasu będziemy także przesyłać za jego pośrednictwem istotne informacje związane z literaturą.
Aby zapisać się na listę wysyłkową (mejlingową) biuletynu należy skorzystać z pola „wpisz adres e-mail” w bloku „Subskrybuj nasz biuletyn”, który znajduje się po prawej stronie pod listą menu.
Mam nadzieję, że się Państwu spodoba ta nowa funkcjonalność.
Dzisiejsza data zawiera dla wielu z nas magiczne znaczenie, przywołuje bowiem wydarzenia sprzed 27 lat.
U schyłku dzisiejszego dnia oddaję Państwu kolejny odcinek Oblężenia, powieści, która opisuje m.in. zdarzenia, które były początkiem tego, co się miało stać naszym udziałem.
Zapraszam do lektury i życzę miłego weekendu.
Oblężenie Piotra Pomsty spotyka się z coraz większym Państwa zainteresowaniem.
Dlatego też postanowiłem zmniejszyć odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi odcinkami tej fascynującej powieści. Dziś czas na odcinek 3.
Zapraszam do lektury.
Dziś oddaję Państwu podwójną dawkę prozy:
Każdy z tych adresów będzie prawidłowy. To tak dla ułatwienia w przypadku zapomnienia adresu.
Dla wersji tradycyjnej prawidłowe adresy to:
Najnowsza pozycja w e‑czytelni, której pierwszy odcinek dziś oddaję Państwu to powieść „Oblężenie” Piotra Pomsty.
Jest to pasjonująca i trzymająca w napięciu opowieść o młodych ludziach mimowolnie uwikłanych w walkę z reżimem komunistycznym. Przywraca obraz tamtych mrocznych czasów z perspektywy tych, którzy szukali w życiu szczęścia niezależnie od epoki, w której przyszło im żyć. Jako jedna z niewielu pozycji w polskiej literaturze opiewającej lata 1980-1981 jest pozbawiona patosu i ortodoksji, dlatego znajdzie zapewne wielu czytelników.
Życzę miłej lektury w ten późnojesienny weekend a także zachęcam do dyskusji na forum.
Witam Państwa serdecznie. Dziś rozpoczynamy publikację nowego cyklu prozy. Tym razem jest to cykl opowiadań znanej już Państwu autorki — Anny Stryjewskiej. Cykl ten nazwaliśmy "Między nami". Mam nadzieję, że opowiadania wzbudzą takie zainteresowanie, jak baśnie z cyklu Księżycowy Ogród.
Baśń to gatunek epicki, który bardzo spodobał się Czytelnikom e‑czytelni. Wiele ciekawych spostrzeżeń na temat ich wpływu na proces wychowawczy dziecka możemy przeczytać na forum poświęconym baśniom Anny Stryjewskiej. Tym bardziej jest mi miło, że mogę dziś zaprezentować następny utwór z cyklu „Księżycowy Ogród” p.t. „Sinolica”.
Życzę Państwu miłej lektury oraz zapraszam do dyskusji.
Tego jeszcze nie było! Po raz pierwszy publikujemy baśnie dla dzieci starszych (a może nie tylko dla dzieci?), a dokładniej — pierwszą baśń, zatytułowaną „Suknia i Wiatr” z cyklu „Księżycowy Ogród” autorstwa Anny Stryjewskiej. Jest to jej publiczny debiut literacki, póki co w wersji elektronicznej, ale niebawem zostanie wydana jej pierwsza powieść. Jej fragmenty również zamieścimy w e‑czytelni.
Zapraszam również do dyskusji na forum: Baśń — gatunek zapomniany, niepotrzebny?
Witam Szanownych Państwa po wakacyjnej przerwie. Minął czas najważniejszych pielgrzymek do sanktuarium jasnogórskiego. Dlaczego o tym napomykam? Otóż chcę dziś Państwu zaprezentować fragment najnowszej książki Marii Guzik zatytułowanej „Pielgrzym a buty”. Książka porusza tematykę pielgrzymki na Jasną Górę (i nie tylko) z pozycji osoby mającej realistyczne podejście do zagadnień kreacjonizmu, wiary, kościoła katolickiego w Polsce...
Życzę miłej lektury.
W ub. piątek (27.06) w częstochowskim klubie Teatr From Poland miał miejsce wieczór autorski Justyny Kowalik. Tym razem wiersze z najnowszego tomiku „słowomontaż” zaprezentowała aktorka Teatru im. A. Mickiewicza, Czesława Mączka.
Częścią prezentacji poezji Justyny Kowalik był ciekawy happening polegający na tworzeniu wierszy przez gości ze słów pochodzących z tomiku, a wydrukowanych na karteczkach i umieszczonych w przygotowanych przez Autorkę — specjalnie na tę okazję — kasetkach. Jest to bardzo charakterystyczne dla tej młodej częstochowskiej poetki, która od kilku lat mieszka pod Tatrami. Justyna Kowalik lubi przekazywać swoje wiersze w sposób niekonwencjonalny. Pojawiają się np. na karteczkach rozlepianych przez nią na ulicach Zakopanego, jako małe „chorągiewki” łopoczące nad zakopiańskim „oczkiem wodnym” lub wyryte w ceramicznych płytach. Bywa, że utwory zdobią serwetki kawiarniane, a nawet sukienkę.
Z tomiku, który można nabyć w naszej księgarni, zamieściliśmy kilka utworów. Życzę miłej lektury z nadzieją, że się Państwu spodobają.
Dziś mogę Państwu ogłosić, że książka Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza „Poezje wybrane” jest już dostępna w naszej księgarni internetowej. W najbliższych dniach będzie także dostępna w niektórych częstochowskich księgarniach.
Po kilkudniowej przerwie udostępniam kolejne fragmenty opracowania dotyczącego psychocybernetyki Maxwella Maltza oraz następne wiersze Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza pochodzące z tomiku „Poezje wybrane”, który już się drukuje i jeszcze w tym miesiącu będzie dostępny w sprzedaży, o czym Państwa poinformujemy.
Życząc miłego weekendu zapraszam do lektury.
Dziś chciałbym zachęcić Państwa do zapoznania się z fragmentami opracowania przybliżającego pojęcie „psychocybernetyki”. Pojęcie to wprowadził na początku lat 60. ub. wieku jeden z najsławniejszych amerykańskich specjalistów chirurgii plastycznej, Maxwell Maltz. Przez następne kilkadziesiąt lat pojęcie to zostało szeroko rozpowszechnione, a jego zasadniczym celem była pomoc ludziom, którzy mieli problemy z samoakceptacją. W e‑czytelni prezentujemy jedynie podstawowe przesłania Maxwella Maltza.
Zapraszam do lektury.
Wszystkim Mamom, Mamusiom, Mateczkom dedykujemy wiersz Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza
Mamie
błogosławiona
któraś wykochała
wśród nocnej ciszy
choć nie tej z kolędy
i choć mnie żaden
anioł nie zwiastował
byłem dla ciebie
jak sam Chrystus święty
błogosławiona
któraś nakochała
Piątków i Niedziel
swoim mądrym sercem
zaprawdę żaden
z królów tego świata
nie dałby daru
co wart byłby więcej
Rozdział 4. powieści L. Orelei „Awanturnicy z Karaibów” jest ostatnim, który publikujemy w e‑czytelni. Dalsze przygody Izy i jej przyjaciół będą Państwo mogli prawdopodobnie przeczytać w wydaniu książkowym, które być może ukaże się za jakiś czas. Życzę miłej lektury.
W czasie wolnym od majówek polecam kolejny fragment powieści „Klown” Krystiana Piwowarskiego. Jest to koniec części przeznaczonej do publikacji w e‑czytelni. Książka ma się ukazać niebawem na półkach księgarskich, o czym Państwa powiadomimy.
Mam przyjemność zaprezentować Państwu nową postać w e‑czytelni. Jest nią Arkadiusz Frania, poeta i krytyk literacki, który z „e media” współpracuje od kilku lat. W roku 2005 wydaliśmy jego zbiór szkiców literackich i recenzji pod tytułem „Strażnicy i najeźdźcy. Zjawiska we współczesnej poezji regionu częstochowskiego”. Z tej książki publikujemy szkic poświęcony poezji dobrze znanej czytelnikom e‑czytelni Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel: Alienacja i więź.
I jest jeszcze jeden tekst Arkadiusza Frani. Tym razem jest to garść uwag i sugestii dla początkujących poetów: 12 punktów. Myślę, że każdy debiutujący twórca powinien przeczytać ten tekst.
Zapraszam do lektury i życzę miłego weekendu.
Stęskniliście się za Karaibami może? Jeśli tak, to mam dziś trzeci rozdział „Awanturników...”. A jutro też coś dorzucę. Miłej lektury!
Krystian Piwowarski w roku 1994 wydał swoją powieść „Paryżanin” (napisaną w roku 1982). Ponieważ umieściliśmy niewielką liczbę egzemplarzy książki w naszej księgarni internetowej, tutaj publikujemy jej fragment.
Dziś oddaję Państwu drugi odcinek powieści „Klown” Krystiana Piwowarskiego. Życzę miłej lektury.
Krystian Piwowarski w najbliższym czasie wydaje najnowszą powieść obyczajową „Klown”. Dziś mam przyjemność zaprezentowania Państwu pierwszego odcinka faragmentu tego utworu.
Dodaję również 2. rozdział powieści „Awanturnicy z Karaibów”, która przypadła niektórym z Państwa do gustu. Zatem jest co czytać.
Prawdopodobnie piękna pogoda w nadchodzący długi weekend wygoni Was sprzed komputerów, ale gdyby coś poszło nie tak (z pogodą), polecam lekturę w e-czytelni.
Miłego weekendu.
Dziś obchodzimy Dzień Książki. Państwu — Czytelnikom i Autorom — życzę wielu wspaniałych wrażeń podczas obcowania z literaturą, nie tylko przez duże L i nie tylko na łamach e‑czytelni.
Z tej okazji publikujemy debiut literacki. Powieść „Awanturnicy z Karaibów” napisana przez kobietę piszącą pod pseudonimem literackim L. Orelei jest przygodową powieścią współczesną. Więcej informacji o powieści znajdą Państwo w katalogu tytułów.
Życzę miłej lektury.
Dziś dzień pod znakiem „Homo Polonicusa”. Żeby go zamknąć oddaję Państwu ostatni z przewidzianych do udostępnienia w e‑czytelni odcinek powieści Krystiana Piwowarskiego.
Tych z Państwa, którzy nie są słuchaczami Trójki (PR III) pragnę powiadomić, że „Homo Polonicus”, będący z wiadomych względów w obszarze naszego zainteresowania, jest właśnie wystawiany w ramach szczecińskiego festiwalu teatralnego KONTRAPUNKT 2008. O samym spektaklu można przeczytać na tej stronie pod datą 4 lutego 2008. Krystianowi Piwowarskiemu oraz twórcom spektaklu życzymy sukcesu.
Opowiadaniem zamykającym cykl „Czy pamiętasz?” Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel jest „Indyczka”. Publikowane u nas opowiadania oraz wiele innych będą wydane w postaci książki, o czym Państwa powiadomimy. A teraz zapraszam do lektury.
Dziś oddaję Państwu drugą część opowiadania Marii Guzik „Środa? No, to jesteśmy w Ameryce!”.
Od dziś dla wersji mobilnej e‑czytelni równolegle z adresem pda.eczytelnia.pl funkcjonuje adres eczytelnia.mobi. Dla ludzi, którzy lubią czytać np. w czasie podróży pociągiem czy autobusem jest to bardzo wygodna i niedroga forma dostępu do literatury, która może nie tylko uprzyjemnić czas. Co istotne, nie trzeba ze sobą taszczyć kilku książek, by mieć do nich szybki dostęp. Wystarczy wejść na stronę eczytelnia.mobi i załadować do swojej komórki czy palmtopa wybraną pozycję, by potem ją czytać w trybie off-line, czyli po odłączeniu się od internetu.
Pisząc te słowa naszła mnie taka oto refleksja: w latach 80., kiedy zaczynała się moja przygoda z komputerami, wiadomo było, że będą one wkraczały w niemal każdą dziedzinę naszego życia, naszej działalności. Niemniej jednak, prędkość, z jaką się to wkraczanie odbywa w ostatnich latach, jest niesamowicie fascynująca, ale i wymagająca co najmniej jednego: otwarcia na nowe, otwarcia na ludzi i ich potrzeby.
Z całą pewnością nie wszystko jest SUPER w naszej czytelni, ale staramy się, by działała ona sprawnie, a Czytelnicy mogli mieć swobodny i niezakłócony awariami dostęp. Po okresie rozruchu nowej wersji czytelnia zdobywa coraz większe rzesze gości, miłośników literatury. Odwiedzają ją również coraz liczniej Polacy spoza granic Polski. To cieszy.
W dniu dzisiejszym oddaję Państwu I część najnowszego opowiadania Marii Guzik „Środa? No to jesteśmy w Ameryce!”. Jeszcze przed weekendem wrzucimy część II.
Chcę również zapowiedzieć nową powieść z gatunku przygody i romansu. Niebawem udostępnimy z niej kilka rozdziałów.
Na razie jednak zapraszam do lektury opowiadania Marii Guzik (i — oczywiście — innych pozycji też).
I jeszcze „Homo Polonicus”. Tym razem krótka informacja o premierze warszawskiej sztuki w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza (teatr Centralny z Lublina), która będzie miała miejsce dnia 26 i 27 kwietnia, godz. 19 (Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6). Pełny tekst w serwisie teatr.dlawas.pl.
Kolejne, krótkie opowiadanie Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel oddaję Państwu do przeczytania. Nosi ono tytuł „Ogar”.
Wracając jeszcze na moment do powieści Homo Polonicus przedstawiam odnośnik do plakatu sztuki na niej opartej, wystawionej miesiąc temu w Lublinie. Zdjęcie plakatu zamieszczono na stronie serwisu teatr.art.pl pod recenzją Romana Pawłowskiego (mówiłem o niej 27 marca 2008).
Zgodnie z zapowiedzią dziś prezentuję kolejny fragment powieści Homo Polonicus Krystiana Piwowarskiego. Zapraszam do lektury.
Dwa dni temu poruszyłem temat powieści Homo Polonicus Krystiana Piwowarskiego i inscenizacji w Lublinie. W związku z tym postanowiłem, za zgodą autora, kontynuować prezentację dalszych odcinków powieści. Dziś przedstawiam odcinek 5, a za kilka dni wydamy następny. Życzę miłej lektury.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji pozwalam sobie przypomnieć, że w naszych zasobach mamy komedię Krystiana Piwowarskiego „Chińczycy”.
Tego samego autora powieść Homo Polonicus była kanwą sztuki scenicznej wystawionej w lubelskim Teatrze Centralnym (Teatr Provisorium i Kompania Teatr), co zapowiadałem kilka tygodni temu. Dziś mogę przedstawić Państwu linki do strony poświęconej temu wydarzeniu na stronie serwisu e‑teatr.pl.
Polecam także Państwa uwadze recenzję sztuki napisaną przez Romana Pawłowskiego z Gazety Wyborczej.
Zgodnie z obietnicą (na forum) do zestawu wierszy Tadeusza Gierymskiego z tomiku Wyścig z Czasem, prezentowanego od dawna dorzucam kolejnych pięć utworów. Wybór nie jest całkiem przypadkowy. Razem mamy więc 20 wierszy.
Istnieje przypuszczenie, że jeszcze przed Świętami zaprezentujemy kolejne opowiadanie Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel.
Na weekend oddaję Państwu następne opowiadanie Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel z cyklu Czy pamiętasz — „Prześmiewca”. Polecam i życzę miłej lektury.
Właśnie włączyliśmy następny utwór Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel — „Zwykłe opowiadanie”. Myślę, że niektórym Paniom staną przed oczami czasy minione. Nie będę jednak uprzedzał faktów. Zapraszam do lektury.
Po pierwsze wszystkim naszym miłym Paniom, Mamom, córkom, żonom, przyjaciółkom, koleżankom, współpracownicom oraz naszym Autorkom i Czytelniczkom składamy życzenia wszystkiego co w życiu najlepsze: miłości, radości istnienia i spełnienia wszelkich marzeń. Nawet tych najbardziej „bzdurnych”.
Mam nadzieję, że w nowych szatach i przestrzeniach będzie się Państwu lepiej korzystało z zasobów e‑czytelni.
Prace nad nową wersją e-czytelni dobiegają końca. Premiera przewidziana jest na dzień jutrzejszy, a właściwie noc z 7 na 8 marca. Szykują się niespodzianki :-)
Od dziś udostępniamy w tym miejscu wiersze Tadeusza Gierymskiego z tomu „Wyścig z Czasem. Wybór poezji”. Dotychczas były one prezentowane osobno, gdzie nadal będą dostępne. Uruchomiliśmy również dział na forum e-czytelni poświęcony twórczości Tadeusza Gierymskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 80 lat życia.
Dziś garść informacji technicznych. Może nie wszyscy z Czytelników wiedzą, że przesuwanie tekstu w pionie można inicjować kółkiem myszki. Jak to zrobić? Ustawiamy kursor nad tekstem i pokręcamy kólkiem do siebie. Wtedy następuje uruchomienie scrollera i odsłanianie kolejnych wierszy tekstu. Ruch kółka w kierunku przeciwnym powoduje przewijanie tekstu z powrotem (na dół), lecz z większą prędkością. Przewijanie tekstu zatrzymujemy poprzez kliknięcie na tekst. Ciekaw jestem Państwa uwag na temat takiej funkcjonalności. Wszelkie uwagi proszę zgłaszać poprzez formularz „uwagi do serwisu”. [Uwaga: Powyższa informacja odnosiła się do wersji poprzedniej interfejsu e-czytelni, w którym wielkość panelu była stała. redakcja]
Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem nowej wersji witryny e‑czytelni. Z tej okazji gorąca prośba do Państwa: proszę zgłaszać propozycje, uwagi, sugestie na temat tego, co chcielibyście tutaj jeszcze mieć pod ręką :-), z czego można zrezygnować, a co jeszcze mogłoby się przydać? Każda propozycja będzie wnikliwie rozpatrzona, a wśród autorów najbardziej owocnych sugestii zostaną rozlosowane gratisy książkowe. Zapraszam gorąco do współpracy. Uwagi można nadsyłać również poprzez formularz „uwagi do serwisu”. Z góry dziękuję za zaangażowanie.
Zapewne niektórym z Państwa znana jest powieść Krystiana Piwowarskiego Homo Polonicus. Chciałem tylko powiadomić, że teraz można czytać jej fragmenty bezpośrednio w tym panelu. Niedługo postaram się dodać kolejne odcinki „Homo Polonicusa” Oczywiście nadal istnieje dostęp do wersji poprzedniej. Życzę miłej lektury.
Dziś chcę zaprezentować Państwu kolejne, już czwarte opowiadanie Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel zatytułowane Uśmiech spod lady. Opowiadanie pochodzi — jak i poprzednie trzy — z cyklu „Czy pamiętasz?”. Życzę miłej lektury.
Uruchomiliśmy wersję beta serwisu e‑czytelnia dostępnego poprzez urządzenia mobilne (PDA, telefony komórkowe). Adres serwisu: wap.eczytelnia.pl lub pda.eczytelnia.pl. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, spostrzeżenia i propozycje, które można wpisywać na forum.
Przekazuję w Państwa ręce nowe opowiadanie Elżbiety Jeziorowskiej — Wróbel Pasterz kotów. Życzę miłej lektury.
W dniu dzisiejszym kontynuujemy publikowanie opowiadań Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel. Oddaję Państwu Dotyk wyobraźni. Krótkie, ale interesujące opowiadanie. Dlaczego? Osądźcie sami.
Dziś pragnę Państwu przedstawić opowiadanie znanej nie tylko w środowisku częstochowskim poetki i pisarki, Elżbiety Jeziorowskiej-Wróbel. Woda, woda... pochodzi z przygotowywanego do druku tomiku „Czy pamiętasz?” i jest osadzone (jak i pozostałe) w realiach minionej epoki PRL. Kolejne opowiadania z tego cyklu będziemy publikować w odstępie około dwóch tygodni. Zapraszam do lektury i dzielenia się spostrzeżeniami na forum.
Publikowana u nas we fragmentach powieść Krystiana Piwowarskiego „Homo Polonicus” jest kanwą spektaklu teatralnego, którego premiera będzie miała miejsce 8 marca 2008 w lubelskim teatrze Teatrze Prowizorium / Kompanii „Teatr” w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza. Szczegóły... Dla porządku przypomnę, że książka została zrealizowana w naszym wydawnictwie w roku 2002 na zlecenie Stowarzyszenia Nasza Częstochowa.