sobota, 23.11.2024
sprawdź, czyje dziś imieniny
Pierwszy w roku 2009 prezentowany w e-czytelni utwór literacki to kolejne opowiadanie Anny Stryjewskiej z cyklu „Między nami”.
„Zatrzymanie”, taki bowiem tytuł nosi to opowiadanie, jest utworem krótkim, ale wartym przeczytania.
Być może niektórzy z naszych stałych Czytelników zauważyli, że uruchomiliśmy kanał RSS (czyli kanał krótkich informacji o nowościach), który można subskrybować bezpłatnie. Zapraszam do korzystania.
2.01.2009
Kolejny odcinek pasjonujących przygód Tymka Szymańskiego, bohatera w powieści „Oblężenie” Piotra Pomsty możesz już przeczytać w e-czytelni™.
Ponieważ w ostatnich tygodniach poprzedniego roku dodaliśmy kilka nowych funkcjonalności, będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi, propozycje, a także zgłoszenia napotkanych problemów, o ile takie wystąpią. Najszybciej można się skontaktować poprzez formularz na stronie Kontakt.
9.01.2009
Dziś chciałbym zarekomendować Państwu opowiadanie Anny Stryjewskiej z cyklu „Między nami”, które nosi tytuł „Marsz żałobny”. Opowiadanie jest oparte na autentycznych zdarzeniach.
Prezentuję także kolejny (8) odcinek „Oblężenia” Piotra Pomsty.
17.01.2009
Na weekendowe dni zapraszam do lektury kolejnego odcinka „Oblężenia” Piotra Pomsty, a także nowej baśni Anny Stryjewskiej, która nosi tytuł „Głupi Grzesio”.
Mam nadzieję, że nie wszyscy kurują się z gryp i przeziębień. Ale jeśli kogoś z Państwa dopadła jakaś przypadłość, życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
24.01.2009
Anna Stryjewska i Piotr Pomsta są autorami, których utwory są ostatnio najchętniej czytane i najczęściej komentowane.
Dziś Anna Stryjewska prezentuje nową baśń „Staw pięciu nimf”, natomiast Piotr Pomsta kontynuuje opowieść o losach Tymka w swojej powieści „Oblężenie”.
Coraz częściej docierają do mnie propozycje wydawnicze z całego kraju. Już teraz mogę zapowiedzieć kilka interesujących pozycji prozatorskich w naszej e-czytelni.
Zapraszam do lektury.
31.01.2009
Pragnę Państwu zaprezentować kolejny debiut. Tym razem jest to interesująca nowelka „Kluczyk” Małgorzaty Ciupińskiej. Nowelkę tę będziemy publikowali w odcinkach. Dziś publikujemy rozdział 1. Mam nadzieję, że skłoni ona Państwa do dyskusji na forum.
Ponadto kontynuujemy przygody Tymka w powieści „Oblężenie” Piotra Pomsty. Akcja powieści przeniosła się w pierwsze tygodnie stanu wojennego. W dniach obchodów 20. rocznicy Okrągłego Stołu lektura „Oblężenia” dla części Czytelników może być okazją do ciekawych refleksji na temat tamtych wydarzeń. Może chcielibyście się nimi podzielić na forum? Zapraszam.
7.02.2009
Arkadiusz Frania znany jest naszym Czytelnikom głównie ze swojej twórczości krytycznoliterackiej. Poza tym jest on także poetą z niemałym dorobkiem. Tym razem jednak postanowił zaprezentować nam swoją prozę.
Udostępnił nam wybrane fragmenty najnowszego utworu p.t. „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka”, które będziemy publikowali w e-czytelni™ w odstępach kilkudniowych. Dziś zapraszam do lektury 1. odcinka.
12.02.2009
Dziś same kontynuacje.
14.02.2009
Teraz co kilka dni (2-3) będę dostarczał Państwu nowe porcje literatury.
Dziś dwie kontynuacje: nowelki „Kluczyk” Małgorzaty Ciupińskiej i powieści „Oblężenie” Piotra Pomsty. Zapraszam do lektury.
16.02.2009
Mam nadzieję, że się Państwu podoba nietypowa powieść „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka”. Dziś prezentuję kolejny fragment tej książki Arkadiusza Frani.
Przy okazji chcę zaznaczyć, że nie są to odcinki w trybie ciągłym, jak w innych dotychczas prezentowanych publikacjach, lecz wybrane fragmenty z książki — choć podane w kolejności chronologicznej.
Życzę miłej lektury
19.02.2009
Dzisiaj możemy poznawać dalsze losy Tymka Szymańskiego w „Oblężeniu” Piotra Pomsty oraz tajemniczego, równie młodego bohatera nowelki „Kluczyk” Małgorzaty Ciupińskiej.
Mam nadzieję, że większa częstotliwość podawania nowych porcji literatury odpowiada naszym Czytelnikom, których liczba stale rośnie.
21.02.2009
Tak się złożyło, że dziś mogę zaprezentować Państwu kolejną baśń Anny Stryjewskiej, noszącą tytuł „Księżniczka Adelajda” oraz kolejny fragment „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” Arkadiusza Frani.
To, co łączy tak całkiem różne utwory, to tajemniczość, niezwykłość światów, o których opowiadają autorzy. Świat baśni i świat wnętrza człowieka mają swoją niepowtarzalną aurę.
Ale to tylko moje zdanie.
25.02.2009
Dzisiaj dodane odcinki prozy są obszerniejsze niż ostatnio.
Coraz ciekawiej dzieje się w „Oblężeniu” Piotra Pomsty. Odcinek 14. tej powieści skłania do refleksji także nad obecną sytuacją społeczno-polityczną.
Prezentujemy także dalsze losy bohaterów „Kluczyka” Małgorzaty Ciupińskiej. Tutaj też niektórzy z Czytelników będą mieć okazję do głębokich refleksji. Ale nie uprzedzam faktów i zapraszam do lektury i dyskusji na forum.
28.02.2009
Po tygodniu niebytu powraca Cień Ara w powieści Arkadiusza Frani „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka”.
Jeszcze przez czas jakiś będziemy się z nim spotykali. Ale już niebawem nowe pozycje w e-czytelni(tm). Wśród nich znajdzie się kilka wierszy z tomiku, który będzie wydawany w naszym wydawnictwie. Będzie też trochę nowej prozy.
Tymczasem zapraszam do lektury.
5.03.2009
Takie pytanie nasuwa się mi się w związku z lekturą odcinka 5. „Kluczyka” Małgorzaty Ciupińskiej.
Przyznam, że akcja nowelki rozwija się bardzo interesująco i zmierza w kierunku może nieco filozoficznym, ale zawarte w niej przemyślenia Autorka podała w ciekawej formie. Może jednak nie będę Państwu opowiadał — przeczytajcie sami. Zapraszam także do dyskusji na forum.
Chcę również zaprosić do lektury dalszych losów Tymka Szymańskiego w 15. odcinku powieści „Oblężenie” Piotra Pomsty.
8.03.2009
Tym razem prezentuję Państwu fragmenty powieści z gatunku fantasy Nadii Szagdaj zatytułowanej „Przepowiednia”. Jest to nowy gatunek w naszej internetowej bibliotece. Mam nadzieję, że utwór spodoba się naszym Czytelnikom.
Być może niektórzy z Państwa, którzy czytali od początku „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” zadawali sobie pytanie: dlaczego A. Frania tak to „dziwnie napisał” — powieść–nie powieść… Może po przeczytaniu dzisiaj prezentowanego fragmentu będzie łatwiej zrozumieć?
Tymczasem zapraszam do lektury.
PS Jeśli ktoś z Państwa czasem używa komórki lub innego urządzenia mobilnego do zapoznawania się z zawartością naszej biblioteki, będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i spostrzeżenia, szczególnie te krytyczne.
12.03.2009
Dziś tylko kontynuacje utworów prozatorskich.
Dalsze losy Tymka w stanie wojennym – odcinek 16. „Oblężenia” Piotra Pomsty oraz 6. odcinek niemniej interesującego, choć jakże innego, „Kluczyka” Małgorzaty Ciupińskiej.
16.03.2009
W odcinku 4. nowelki „Kluczyk” Małgorzaty Ciupińskiej przez nieostrożność „zniknął” istotny dla całej fabuły fragment obejmujący kilka końcowych akapitów Rozdziału 5. Błąd został naprawiony, a Autorkę i Czytelników serdecznie przepraszam.
17.03.2009
Tak się złożyło, że przerwa od ostatniej dawki literatury w e-czytelni(tm) była nieco dłuższa, niż zazwyczaj, ale za to porcja, którą dziś serwuję będzie podwójna.
Oto fragmenty, które dziś polecam:
Po niedzieli następna porcja prozy i poezji.
Życzę miłego weekendu i zachęcam do lektury.
21.03.2009
Mamy następny debiut w gatunku baśni. Do Anny Stryjewskiej dołączyła tym razem Teresa Chmielewska.
Dziś prezentuję pierwszy odcinek 3-częściowej baśni „Czarodziejka Aurelia i jej przyjaciele”.
Zapraszam do lektury.
27.03.2009
Chyba już się utarło, że podsuwam Państwu na raz taaakie porcje świeżej literatury.
Można już dalej śledzić losy Tymka Szymańskiego i jego perypetie z Miecią w „Oblężeniu” Piotra Pomsty, a także dowiedzieć się do czego przydaje się tytułowy kluczyk w nowelce Małgorzaty Ciupińskiej oraz dowiedzieć się co robi Cień Ara w głęboko filozoficznym utworze „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” Arkadiusza Frani.
Natomiast żegnamy się już z „Przepowiednią” Nadii Szagdaj. Może autorka udostępni nam kiedyś większą porcję.
Wyjątkowo jutro również świeża porcja, ale czego — niech pozostanie to niespodzianką. Ale póki co, zapraszam do lektury i — jak zwykle — do odwiedzenia forum.
1.04.2009
Zanim ukaże się książka „Przez okno wiersza” Joanny Szymańskiej postanowiliśmy udostępnić Państwu kilka wierszy z tego tomiku. Aż trudno uwierzyć, że jest to dopiero pierwsze wydanie książkowe tej poetki.
Miejmy nadzieję, że niebawem będziemy mogli opublikować więcej wierszy, niekoniecznie z tego tomiku. Jeśli spodobają się Państwu wiersze Joanny Chmielewskiej, wyraźcie to na forum.
Poza poezją serwuję Państwu również dalszy ciąg przygód sympatycznych skrzatów w baśni „Czarodziejka Aurelia i jej przyjaciele” Teresy Chmielewskiej.
Następna porcja literatury w internecie w weekend, a tymczasem zapraszam do lektury.
2.04.2009
Mimo, że „na polu”, na „dworzu”, na dworze (w różnych regionach różnie się określa obszar zewnętrzny poza domem czy mieszkaniem) pogoda iście letnia, czytelników w e-czytelni jakoś nie ubywa. I bardzo dobrze, choć o dotlenienie płuc też dbać trzeba, czego sam również zaznałem w dniu wczorajszym spacerując 3 godziny po lesie podglądając żaby, pająki, biedronki, mrówki i im podobne stworzenia.
A teraz do rzeczy. Dziś kończymy nasze spotkania z „Kluczykiem” Małgorzaty Ciupińskiej. Jakie są Państwa wrażenia po lekturze tej opowieści? Zachęcam do pisania swoich wrażeń na forum.
Ponadto kontynuujemy „Oblężenie” Piotra Pomsty, w którym wiele się dzieje oraz „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” Arkadiusza Frani.
Chcę również zapowiedzieć, że jutro będzie znów baśniowo, a tymczasem życzę miłej lektury i dużo słońca.
5.04.2009
Tak się złożyło, że dziś mamy jednocześnie dwie baśnie, tak ulubione przez naszych Czytelników, a raczej ich pociechy.
Jedną z nich jest kontynuacja baśni Teresy Chmielewskiej p.t. „Czarodziejka Aurelia i jej przyjaciele” oraz najnowsza baśń Anny Stryjewskiej zatytułowana „Czarnowłosa”.
Mam nadzieję, że obie się spodobają.
Życzę przyjemnej lektury.
6.04.2009
Wszystkim Czytelnikom i Autorom życzę spokojnych, radosnych i słonecznych Świąt Wielkiej Nocy.
Polecam Państwu nową porcję literatury. Kilka wierszy z wydanego w „e media” tomiku „Wierszydło” Moniki Michalik.
Publikujemy przedostatni fragment „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” Arkadiusza Frani oraz kończymy publikację obszernych fragmentów „Oblężenia” Piotra Pomsty. Nie jest to jednak koniec książki. Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy się ona ukaże, ale z pewnością powiadomię Państwa o tym fakcie.
Zapraszam do lektury w wolnej od biesiadowania świątecznego chwili.
11.04.2009
Pewnie to truizm, że baśnie uczą, ale jakże często my, dorośli, z przyjemnością je czytając wraz z pociechami (albo sami), nagle konfrontujemy zawarte w nich przesłania z bagażem własnych doświadczeń i uświadamiamy sobie, że uczą... ale nie każdego... i nie zawsze.
Polecam dalszy ciąg baśni Teresy Chmielewskiej „Czarodziejka Aurelia i jej przyjaciele”, która jeszcze się nie kończy.
Pragnę też zarekomendować Państwu kolejną, już dziewiątą, baśń Anny Stryjewskiej, którą Autorka zatytułowała „Złoty dąb i wierzba płacząca”.
Życzę miłej lektury.15.04.2009
Tylko przypadek sprawił, że dziś mamy dwa końce (lub, jak kto woli — zakończenia) prezentacji utworów.
Kończy się baśń Teresy Chmielewskiej „Czarodziejka Aurelia i jej przyjaciele” i seria fragmentów „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” Arkadiusza Frani.
Ale doszły mnie słuchy, że Pani Teresa coś szykuje w zaciszu domowym, zapewne ku uciesze miłośników baśni.
Tyle o końcach. A co z początkiem? Otóż pewnym jest, że jeszcze w czasie tego weekendu wystartujemy z publikacją fragmentów pierwszej powieści Anny Stryjewskiej, znanej naszym Czytelnikom jako autorka cieszących się niemałą popularnością baśni. Powieść nosi tytuł „Pocałunek morza”. Tak więc — jak mówią w TV — zostańcie z nami.
A teraz zapraszam do lektury.
17.04.2009
Tak jak obiecałem, uruchamiamy publikację obszernych fragmentów powieści Anny Stryjewskiej „Pocałunek morza”. Jest to współczesna powieść obyczajowa, której akcja toczy się na przełomie XX i XXI wieku.
Autorka opowiada w niej o losach młodych ludzi, którzy wkraczają dopiero w dorosłe życie. Dla jednych jest to czas klęski, dla innych czas szukania swojego miejsca w świecie dorosłych ze wszystkimi jego zawiłościami i niespodziewanymi zwrotami.
Na forum związanym z utworem można wyrażać swoje uwagi dotyczące powieści, do lektury której serdecznie zapraszam.
19.04.2009
Z niekłamaną przyjemnością mogę poinformować naszych Czytelników, że serwis e-czytelnia™ został nominowany do Papierowego Ekranu 2009, czego sygnałem jest banner widniejący na szczycie strony. Listę nominowanych serwisów znajdą Państwo na stronie serwisu PapierowyEkran.pl.
Papierowy Ekran jest nagrodą w Konkursie na Najlepszy Serwis Internetowy o Książce. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas 54. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (21-24 maja).
Od tego roku przyznawana jest także Nagroda Czytelników, która zostanie przyznana temu serwisowi spośród wszystkich zgłoszonych, który otrzyma najwięcej głosów internautów. Głosować można do 15 maja na stronie głównej witryny Konkursu.
Zgodnie z postanowieniem Regulaminu Konkursu „jedna osoba (z jednego adresu e-mail lub jednego numeru IP) może głosować tylko raz, na tylko jedną stronę”.
Jeśli ktoś z naszych Czytelników uzna, że jesteśmy godni tego wyróżnienia, będziemy wdzięczni za oddanie głosu na serwis e-czytelnia.
22.04.2009
Dziś prezentuję Państwu drugi odcinek powieści Anny Stryjewskiej „Pocałunek morza”.
Zapraszam do lektury23.04.2009
W związku z nominacją e-czytelni do Nagrody Papierowego Ekranu 2009 pragnę serdecznie podziękować przede wszystkim wszystkim Autorom, ponieważ bez Waszych utworów nie byłoby tego serwisu oraz Czytelnikom, którzy licznie go odwiedzają.
Wielkie podziękowania należą się ludziom, których uwagi i sugestie były zawsze inspirujące i były dodatkowym bodźcem do ulepszania e-czytelni, a szczególnie Teresie, która nie szczędziła czasu na testowanie nowej wersji serwisu i zgłaszanie różnych uwag na bieżąco.
Wszystkim Przyjaciołom i Sympatykom Wydawnictwa „e media” dziękuję za wsparcie, jakiego niejednokrotnie nam udzielali, a także wszystkim bezimiennym Gościom za różne uwagi, czasem krytyczne, a wyrażane na Forum e-czytelni.
Jeszcze raz serdeczne podziękowania.
25.04.2009
Zapraszam do śledzenia dalszych losów Patrycji w powieści „Pocałunek morza” Anny Stryjewskiej.
Jak ułożą się jej stosunki z nową rodziną, z ojcem?
Życzę miłej lektury.
27.04.2009
Niedawno rozpoczęliśmy publikację „Pocałunku morza”, pierwszej powieści tej znanej naszym Czytelnikom z baśni i opowiadań Autorki, a już mamy powieść następną.
Powieść ta nosi tytuł „Mistrzowie życia” i opowiada o losach startujących w dorosłe życie przyjaciół, którzy za życiowy cel obrali sobie założenie własnych biznesów, które pozwolą im wydobyć się z marazmu codzienności pierwszych lat ostatniej dekady XX wieku.
Powieść ukaże się drukiem pod koniec maja br., a tymczasem zapraszam do zapoznania się z jej fragmentami.
30.04.2009
W czwartym odcinku „Pocałunku morza” śledzimy dalszy ciąg niełatwego, niestety, losu Patrycji.
Życie na prowincji, pod jednym dachem ze zrzędną babką i Teresą nie raz może doprowadzić do łez...
Na forum (na PC) pojawiły się nowe wypowiedzi na temat prozy Anny Stryjewskiej.
Zapraszam do lektury.
2.05.2009
W drugim odcinku „Mistrzów życia” pierwsze porywy młodzieńczej namiętności mieszają się z całkiem innymi emocjami.
Anna Stryjewska pozwala nam zaglądać do domów swoich bohaterów, poznawać bliżej ich samych i ich rodziny. Coś się zaczyna, coś się kończy...
6.05.2009
Patrycja, główna bohaterka „Pocałunku morza” Anny Stryjewskiej, dziewczyna bardzo samodzielna i pomysłowa przejawia duże zdolności krawieckie.
Staje przed wielkim wyzwaniem, jakim jest przygotowanie kostiumu do przedstawienia szkolnego.
Zapraszam do lektury.
10.05.2009
W trzecim odcinku powieści Anny Stryjewskiej „Mistrzowie życia” Sebastian umówił się na randkę z nauczycielką angielskiego. Jednak jego plany pokrzyżowało nieprzewidziane zdarzenie...
Ale nie będę Państwu odbierał przyjemności czytania tego odcinka.
Zapraszam do lektury.
13.05.2009
Jeśli uważasz, że e-czytelnia zasługuje na Twój głos i Nagrodę Czytelników, tylko dziś i jutro (15 maja) możesz to wyrazić na stronie Konkursu o Papierowy Ekran.
Za wszystkie głosy serdecznie dziękujemy.
14.05.2009
Już możemy zaprezentować Państwu frontową stronę okładki wydania książkowego powieści „Mistrzowie życia” Anny Stryjewskiej.
Można ją zobaczyć obok tekstu kolejnych odcinków powieści. Książka będzie gotowa w ostatnich dniach maja. Jej premiera przewidziana jest podczas VII Dni Książki w Częstochowie w dniach 30-31 maja. W czasie tej imprezy Wydawnictwo „e media” będzie prezentowało swój dorobek wydawniczy na stoisku w Miejskiej Galerii Sztuki (Aleja NMP 64). Czytelników z Częstochowy i okolic (bliższych i dalszych) już teraz serdecznie zapraszam.
15.05.2009
Dzięki swojemu talentowi i starym sposobom babki Patrycja ma szansę na nagrodę.
Anna Stryjewska w kolejnym odcinku „Pocałunku morza” przedstawia nam następną ważną postać tej powieści — Przemka Zielińskiego, brata Patrycji. Ale nie ubiegajmy faktów.
Chcę również zapowiedzieć, że niebawem zaprezentuję Państwu nową porcję poezji, a tymczasem zapraszam do lektury.
16.05.2009
Dziś chciałbym wskazać Państwu inną stronę, choć w jakiś sposób związaną z naszym zakątkiem książkowym. Mowa o kwartalniku sZAFa, w którym nową recenzję tomiku „Poezje wybrane” Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza (wydana w „e media” w roku 2008 — fragmenty w e‑czytelni™), zatytułowaną: Rozmowa z Poezją Ryszarda „Sidora” Sidorkiewicza, którą napisał Krzysztof Graboń.
Tam też można przeczytać artykuł krytycznoliteracki, obecnego w e‑czytelni™, Arkadiusza Frani pt. „O wspólnym dziele Anny Filipczak i Jacka Durskiego” oraz fragment „Jestem pomysłem Pana Boga na człowieka” w e‑czytelni™ niepublikowany.
Przytoczone pozycje ukazały się w 31. numerze kawartalnika sZAFa, który zawiera wiele interesujących materiałów nie tylko dla miłośników literatury.
17.05.2009
W pewnych sytuacjach kobiety przegrywają, bywa, że na własne życzenie.
Przykład takiego zjawiska mamy w 4. odcinku powieści „Mistrzowie życia”. Choć trzeba przyznać, że w tym wypadku nie jest to przegrana wojna, może jedynie bitwa.
Jak potoczą się losy pani Joanny, dowiecie się z lektury. Zapraszam.
19.05.2009
Dziś zapraszam do śledzenia losów Patrycji w nowym (siódmym) odcinku powieści „Pocałunek morza” i zapowiadam garść wierszy Rafała Salamuchy, które pojawią się tuż przed weekendem.
Chcę także poinformować, że w czerwcu zaprezentujemy obszerniejsze fragmenty powieści „Przepowiednia” Nadii Szagdaj, która zostanie wydana w całości w formie e-booka.
Tymczasem życzę miłej lektury.
21.05.2009
Złośliwość rzeczy martwych spowodowała poślizg w prezentacji zapowiedzianej poezji Rafała Salamuchy. Ale już mogę je Państwu zaprezentować. Wiersze pochodzą z debiutanckiego tomiku „Pod światło”, który niebawem wydany zostanie w „e media”.
Publikujemy także 5. odcinek powieści Anny Stryjewskiej „Mistrzowie życia”, w którym zaczynają się pierwsze tarcia między przyjaciółmi: Michałem i Sebastianem.
Życzę miłej lektury.
25.05.2009
Wyniki konkursu Papierowy Ekran 2009 ogłoszono, emocje opadły i czas na refleksje. Ale przede wszystkim jest czas podziękowań.
Dziękuję wszystkim Czytelnikom, którzy oddali swój głos na e‑czytelnię™.
Zachęcam Państwa również do przesyłania swoich uwag krytycznych na temat jej funkcjonowania i zawartości merytorycznej. Będzie to niewątpliwie pomocne w dalszym rozwijaniu serwisu ku zadowoleniu jego Czytelników.
28.05.2009
Od dziś mogą Państwo śledzić dalsze losy bohaterów obu powieści Anny Stryjewskiej: „Mistrzowie życia” i „Pocałunek morza”. W tej ostatniej, dowiadujemy się w końcu prawdy o ojcu Patrycji.
W „Mistrzach życia” czas biegnie nieubłaganie, ale nie znaczy to, że należy życie zawiesić na kołku tylko dlatego, że przeżyło się rozwód. Prawo do miłości mają przecież nie tylko młodzi, prawda?
Życzę miłego weekendu nie tylko z e-czytelnią.
29.05.2009
Autorka „Mistrzów życia” w ostatni weekend przeżywała swoje wielkie dni. Spełniła swoje wielkie marzenie debiutem książkowym tej powieści. Mieliśmy okazję gościć ją podczas VII Dni Książki w częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki na stoisku Wydawnictwa „e media”. Ale nie tylko Anna Stryjewska była tam obecna. Mała relacja z tych wydarzeń do przeczytania w Aktualnościach serwisu wydawnictwa, który ma zupełnie nowe oblicze. Jest tam też link do fotorelacji w naszej galerii.
Dziś, poza nowym odcinkiem „Mistrzów życia” mamy dalszy ciąg losów Patrycji w „Pocałunku morza”, która wkracza już coraz bardziej w dorosłe życie. Serce nie sługa... Ale tego dowiecie się z lektury, do której zapraszam.
3.06.2009
W obu powieściach Anny Stryjewskiej bohaterowie muszą podejmować ważne dla siebie decyzje. Patrycja w „Pocałunku morza” musi zdecydować o swoim dalszym losie, ale zanim to nastąpi, wydarzy się coś ważnego... Również w „Mistrzach życia” bohaterowie powieści są zaskakiwani decyzjami swoich bliskich.
Michał doznaje szoku zachowaniem Moniki, a także swojej siostry, Natalii. Również Sebastian jest zbulwersowany zachowaniem swojej matki, która chce zmienić swoje życie.
Przypominam, że „Mistrzowie życia” są już do nabycia w postaci drukowanej w księgarni Wydawnictwa pod adresem bukinista.com.pl.
7.06.2009
Natalia z „Mistrzów życia” postanawia... Nie uprzedzajmy jednak faktów.
Zapraszam do lektury.
12.06.2009
Zaczynają się wakacje. Niewielu może sobie pozwolić podczas nich na wyprawy żeglarskie. Ale każdy może, dzięki e-czytelni, poczuć dreszcz emocji związanych z żeglowaniem po oceanie. „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” to opowieść żeglarska napisana przez Krzysztofa Pallarza, Polaka mieszkającego na stałe od wielu lat w Niemczech. Opowiada ona o przeprawie przez Atlantyk, którą autor odbył wraz niemiecko-austriacką załogą na jachcie „Salt Whistle” w roku 2005.
Publikowana u nas książka jest osobistym dziennikiem pokładowym Autora, który zawiera wiele interesujących spostrzeżeń i informacji nie tylko żeglarskich. Autorowi opowieści nie można odmówić poczucia humoru i zdolności obserwacyjnych. Przekonajcie się o tym sami.
Życzę miłej lektury.
24.06.2009
Dziś dalszy ciąg relacji Krzysztofa Pallarza w książce „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”. Relacji z realizacji marzenia, które czekało ponad 40 lat na swe spełnienie.
Przy okazji chcę Państwa powiadomić, że powieści Anny Stryjewskiej „Mistrzowie życia” i „Pocałunek morza” nie będą miały w e‑czytelni™ swojej kontynuacji. Jak wiadomo, „Mistrzowie życia” jest dostępna w sprzedaży w postaci książki. Można ją nabyć w naszej księgarni bukinista.com.pl. Pytajcie także o książkę w księgarniach w swoich miejscowościach. Natomiast losy Patrycji z „Pocałunku morza” będzie można śledzić w e-booku, którego wydanie planujemy jeszcze w tym roku.
Zapraszam do lektury
27.06.2009
Na postawione w tytule pytanie znajdziecie odpowiedź w 3. odcinku opowieści żeglarskiej „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” Krzysztofa Pallarza.
W obrazowy sposób Autor przedstawia fazy powstawania zjawisk atmosferycznych na oceanach, a także przybliża zwyczaje panujące na jachtach morskich.
Zapraszam do lektury.
1.07.2009
W dalszym ciągu śledzimy przygotowania do rejsu żeglarskiego w opowieści Krzysztofa Pallarza „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”.
W tym miejscu piszący te słowa pozwoli sobie na małą osobistą dygresję. Równo 20 lat temu (w lipcu 1989) sam miałem okazję brać udział w morskim rejsie żeglarskim o długości przelotu ok. 1100 mil morskich na jachcie s/y „Leonid Teliga”. Wprawdzie nie był to rejs atlantycki, tylko śródziemnomorski, ale przygoda i tak była przednia. Po prostu — podróż życia.
Teraz jednak zapraszam do opowieści Krzysztofa Pallarza.
6.07.2009
W czasie miesięcy wakacyjnych wpisy w Aktualnościach mogą być rzadsze, co nie oznacza, że nie będą się pojawiały jakieś nowe odcinki w międzyczasie.
Dalej kontynuujemy opowieść Krzysztofa Pallarza o przygodzie żeglarskiej w „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”. Zaczyna się już prawdziwe pływanie.
Miłej lektury
13.07.2009
Dzisiaj chcę Państwu zaprezentować kilka wierszy młodego, wrocławskiego poety, Janusza Łastowieckiego, a także poinformować o kontynuacji opowieści podróżniczej Krzysztofa Pallarza.
Janusz Łastowiecki tak pisze o sobie: „Uwielbiam czarrrrrrny humor. Groteska, absurd, kompletna deformacja, ale zawsze w poczuciu, że wzbudzi uczucie u fizycznego odbiorcy. Lubię ludzi z absurdem wpisanym w wyraz twarzy.” Jakie są jego utwory, przeczytajcie sami.
Krzysztof Pallarz w kolejnym odcinku „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” roztacza przed Czytelnikiem interesujące szczegóły z życia pod pełnymi żaglami, ale nie tylko. W tym miejscu pragnę zapowiedzieć, że niebawem – dzięki uprzejmości Autora – będziemy mogli zaprezentować kilkanaście fotografii z tego oceanicznego rejsu.
Zapraszam do lektury.
20.07.2009
Od dziś można już przeczytać kolejny (7.) odcinek opowieści „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”, którą snuje spod żagli Krzysztof Pallarz. Są też zapowiadane wcześniej ilustracje.
Autor relacji z atlantyckiej przygody udostępnił nam ponad 40 wykonanych przez siebie zdjęć, które oddają w części uroki żeglowania przez Atlantyk. Ilustracje zamieściliśmy w galerii specjalnie przygotowanej na tę okoliczność. Dostęp do niej poprzez link znajdujący się pod odcinkami utworu (dotyczy wersji klasycznej).
Tymczasem zapraszam do lektury i podziwiania zdjęć
26.07.2009
Z kolejnego odcinka „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” Krzysztofa Pallarza możemy dowiedzieć się dużo o chorobie morskiej, jej przyczynach i sposobach zwalczania.
Autor podaje wiele interesujących faktów i wyników naukowych badań. Lektura interesująca zapewne nie tylko dla żeglarzy.
Życzę miłego czytania.
3.08.2009
O wypiekach oraz o innych ciekawostkach z życia jachtowego możecie przeczytać w 10. odcinku „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” Krzysztofa Pallarza. Efekty wypieku chlebka (oraz inne zdjęcia z tej książki) można oglądać w naszej galerii (wersja klasyczna).
W najbliższych dniach rozpoczniemy publikację serii interesujących esejów Paulo Coelho. Tymczasem zapraszam do lektury.
18.08.2009
W dniu dzisiejszym przypada 62. rocznica urodzin brazylijskiego pisarza i poety Paulo Coelho. To zupełny przypadek, że dziś rozpoczynamy publikację cyklu krótkich felietonów pochodzących z „Wojownika światła” — internetowej publikacji tego autora na stronie www.paulocoelho.com.br (dla PC).
Myślę, że dla naszych Czytelników będzie to lektura interesująca i pouczająca, gdyż dotyczy książek, literatury i sztuki pisania.
Kolejny odcinek „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” Krzysztofa Pallarza zawiera interesujące opis m.in. zjawisk burzowych na morzu. Dzięki lekturze tej książki można dowiedzieć się naprawdę dużo nie tylko o żeglarstwie.
Zapraszam zatem do lektury.
24.08.2009
Po nieco dłuższej przerwie znów witam naszych Czytelników. Czas urlopowych wyjazdów się zakończył i od razu widać, że coraz więcej osób odwiedza nasz serwis.
Na najbliższe miesiące mogę już zapowiedzieć kilka interesujących nowości o różnej tematyce. Na razie ograniczę się do tak lakonicznej zapowiedzi.
Nadal kontynuujemy prezentację powieści podróżniczej Krzysztofa Pallarza pt „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”. To już 12. odcinek tego utworu.
Zapraszam do lektury
4.09.2009
Dzisiaj polecam Państwu dwa kolejne odcinki opowieści Krzysztofa Pallarza „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk”.
Chcę również zachęcić Państwa do zapoznania się z zapowiedziami wydawniczymi „e media”. Są nimi: tomik poezji Rafała Salamuchy „Pod światło” (wybrane utwory są dostępne w e‑czytelni™) oraz powieść „Przepowiednia” Nadii Szagdaj. Więcej na stronie Katalogu Wydawniczego „e media”. Wkrótce kolejne dwie pozycje.
Tymczasem zapraszam do lektury.
15.09.2009
Ostatnio temat kobiet i ich relacji ze światem mężczyzn stał się bardzo popularny. Dzieje się tak za sprawą wydarzeń głównie politycznych w naszym kraju, choć nie tylko.
Szum medialny wokół (moim zdaniem — bezzasadnych) parytetów skłonił mnie do zamieszczenia dwóch felietonów Paulo Coelho: „Dlaczego kobiety wierzą, że je kochamy” i „Dlaczego kochamy mężczyzn”. Zapraszam też do dyskusji na ten temat w wątku poświęconym utworom Paulo Coelho (wersja na PC).
Chciałbym też zarekomendować książkę „Przepowiednia” Nadii Szagdaj (fragmenty publikujemy w e-czytelni™), która w tych dniach ujrzy światło dzienne w postaci „papierowej”. Już teraz można zapoznać się z pełną informacją o tej publikacji na stronie Katalogu wydawniczego „e media”, a w serwisie firmowym przeczytać także wywiad z Autorką.
Ponadto w dalszym ciągu publikujemy relację z żeglowania po Atlantyku napisaną przez Krzysztofa Pallarza.
Zapraszam do lektur.
29.09.2009
Rozpoczęliśmy publikację dwóch cykli utworów: felietonów Andrzeja Sielskiego pod tytułem „Szwecja — fakty i mity” oraz cykl opowiadań Niżej Podpisanego (pseudonim literacki) zatytułowany „Hasło niepoprawne”.
Pierwszy felieton pt. „Instytut Karoliński” Andrzeja Sielskiego dotyczy dość głośnej ostatnio kwestii tzw. „czystości rasowej”, ale nie tylko.
Trochę więcej informacji na temat opowiadań z cyklu „Hasło niepoprawne” można przeczytać na stronie Tytuły, a pierwsze opowiadanie nosi tytuł „Komórka mózgowa”.
Zapraszam do lektury.
12.10.2009
Komedia w trzech aktach Krystiana Piwowarskiego „Chińczycy”, której akcja osadzona jest w Częstochowie, istnieje w e‑czytelni od już kilku lat. Teraz jednak prezentujemy jej najnowszą, poprawioną wersję.
„Chińczycy” to niezwykła satyra na mentalność podjasnogórskich „biznesmenów” zajmujących się produkcją dewocjonaliów. Autor rysuje grubą kreską zachowania postaci komedii w obliczu nadchodzącej globalizacji, dywersyfikacji zwyczajów i zmian obyczajowych. Swoją drogą ciekawe, czy sztuka doczeka się premiery scenicznej? Biorąc pod uwagę stosunki panujące w Częstochowie i przeogromny wpływ hierarchii kościelnej na życie kulturalne tego miasta, mało to prawdopodobne, niestety.
Powoli zbliżamy się do końca prezentacji „Jak po prostu przeżeglowałem Atlantyk” Krzysztofa Pallarza, dziś przedostatni odcinek.
14.11.2009
Dla wielu Czytelników tytuł taki nie jest obcy, gdyż mieli okazję czytać opowiadania z cyklu właśnie tak zatytułowanego. Autorem jest bułgarski prozaik Stojan Valev. Dlaczego o tym piszę właśnie teraz, ponad pięć lat od zamieszczenia kilku z utworów w e–czytelni™?
Powodem wzmianki jest ukazanie się drukiem zbioru „Czas na zdrady. 40 historii miłosnych z niespodziewanym zakończeniem” w wydawnictwie „Sorus”. Zbiór poprzedzony został świetnym wstępem napisanym przez Zygmunta Broniarka, znanego korespondenta.
Książka jest dostępna w naszej księgarni: bukinista.com.pl.
16.11.2009
Gdy grypa szaleje, czas może spróbować metody tradycyjnej. Przepis znajdziecie w wierszu Ewy Grabnej „Czapla i bocian”. Może warto spróbować :-)
Ewa Grabna, babcia dwojga wnucząt, właśnie tuż przed ich narodzeniem postanowiła… posłuchać natchnienia i zaczęła pisać wiersze dla swoich przyszłych pociech. I robi to całkiem udanie. Niebawem pojawią się w e–czytelni inne utwory tej kobiety z pasją tworzenia.
Tymczasem życzę miłej lektury, ale niekoniecznie w celach terapeutycznych.
24.11.2009
Nestor częstochowskich poetów, Tadeusz Gierymski, odszedł od nas w niedzielę 22 listopada w wieku 81 lat.
Zapamiętamy go jako autora nie tylko poezji, ale także poruszających felietonów z cyklu „Zapiski o świcie” pisanych w periodyku kulturalnym „aleje 3”.
Więcej o Tadeuszu Gierymskim można przeczytać na stronie o Autorach.
25.11.2009
Jest to większe opowiadanie, które podzieliliśmy na kilka odcinków, natomiast kolejne w przygotowaniu. Dodam jeszcze, że w przygotowaniu do druku jest także duża powieść tej autorki.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Państwu spokoju, radości i miłych chwil w gronie najbliższych, a na Nowy Rok samych sukcesów i powodów do zadowolenia.
21.12.2009